Mity na temat EFT

EFT jest jedną z najprostszych technik do pracy z emocjami i rozwojem osobistym. To co proste nie zawsze jednak jest łatwe. Zwłaszcza na początku przygody z EFT. W tym artykule zebrałem najczęstsze nieporozumienia, z którymi możesz się spotkać czytając o EFT.

EFT działają bezpośrednio na myśli i emocje

Z uwagi na to, że w EFT często pracuje się z emocjami może powstać przekonanie, że EFT działa bezpośrednio na nie. EFT jednak działa na reakcję w ciele fizycznym powiązaną z myślami, emocjami czy wspomnieniami. Możesz zapytać, co to za różnica?

Jeśli boisz się pająków (lub czegokolwiek innego) to doświadczyłeś z pewnością tego jako intensywnego odczucia w ciele. To objaw reakcji ataku-ucieczki. Pojawia się automatycznie, zanim zdążysz cokolwiek pomyśleć. Serce bije szybciej, żołądek się zaciska, źrenice rozszerzają się. Opukiwanie redukuje tę automatyczną reakcję czego doświadczamy jako odczucie większego spokoju i relaksu. To co przed chwilą było trudne nagle widzimy z zupełnie innego miejsca. Mózg skonfrontowany z takim obrazem zrywa automatyczną reakcję w ciele na pająki i emocja zostaje uwolniona. Wspomnienia zostają, ale bez reakcji emocjonalnej.


Należy unikać negatywów

Całkowicie zgadzam się z poglądem, że od jakości Twoich myśli zależy jakość Twojego życia. Osoby, które zetknęły się z pozytywnymi afirmacjami mogą obawiać się, że podczas powtarzania negatywów w EFT można sobie “zaprogramować” coś niewspierającego. Nic bardziej mylnego. Tapping jest jednak jedną z niewielu technik, gdzie dobrze sobie pozwolić na odrobinę negatywnych myśli, emocje. W tym tkwi cała siła EFT!

Skupiając się na negatywach w trakcie opukiwania jednocześnie uspokajasz te obszary w mózgu, które odpowiadają za regulację emocji. Z jednej strony wywołujesz emocję, a z drugiej ją neutralizujesz. W rezultacie nie jest możliwe aby podczas EFT zaafirmować sobie coś co nam nie służy! To samo w sobie powoduje, że EFT jest niesamowicie bezpieczną techniką zarówno do rozwoju osobistego jak i do pracy nad wydarzeniami z przeszłości.


Muszę znaleźć “właściwe” słowa do konkretnego tematu

Słowa w EFT są sprawą wtórną i pochodzą od precyzyjnego sformułowania problemu. Dla każdego będzie to co innego. Im precyzyjniej określisz to co chcesz opukiwać, tym Twoja słowa będą bardziej “właściwe”. Wskazówką jest podążanie za tym, co jest naładowane emocjonalnie. To co jest dla Ciebie prawdziwe w danej chwili jest zawsze właściwe. :)

Zdecydowanie ważniejsze od dobierania odpowiednich wyrażeń jest bycie w przestrzeni odczuwania. Zbytnie skupianie się na doborze słów w rzeczywistości powoduje odcięcie się od odczuć i “bycie w głowie”. Odczucia są językiem ciała, a w EFT pracujemy z tym co ciało nam mówi.Jednominutowe cuda

EFT jest jedną z najskuteczniejszych i najszybszych technik do poprawy jakości życia. Znane są przypadki tzw. Jednominutowych cudów (jak to określił Gary Craig) gdzie chroniczne problemy są rozwiązywane w trakcie jednej sesji opukiwania. Zdarza się, że osoby poznające EFT oczekują wręcz natychmiastowych rezultatów i zrażają się jeśli ich problem nie ustępuje jak ręką odjął. Jednominutowe cuda się zdarzają, ale są one efektem dwóch czynników:

  • Mała ilość aspektów
  • Bardzo konkretne sprecyzowanie problemu

Rzadko kiedy nasze problemy są zerojedynkowe. Zdecydowanie częściej składają się z wielu warstw i aspektów, którym trzeba się zajmować osobno. Warto więc być konsekwentnym i nie poddawać się.  Pamiętaj, że kropla drąży skałę nie siłą, ale częstym spadaniem.


To tylko narzędzie do redukcji stresu

EFT okazuje się niesamowicie skuteczne w tej materii. Trudno sobie nam jednak wyobrazić jak dużą część naszej energii życiowej pochłania stres. 90% chorób ma swoje korzenie w nadmiernym stresie. Totalna biologia mówi o tym jak nierozwiązane konflikty emocjonalne ukazują się w naszym życiu jako choroby. Codzienna praca ze stresem jest więc nieoceniona w dbaniu o zdrowie. Zastosowania EFT się jednak tutaj nie kończą. Tapping stosuje się w przypadku pracy nad osiągnięciami sportowymi, biznesowymi czy sięganiem po marzenia. To na ile sobie pozwolimy w życiu to głównie kwestia naszych przekonań, a tutaj EFT jest wspaniałym narzędziem zmiany. EFT umożliwia nie tylko redukcję negatywnych emocji, ale przemodelowanie całego życia. To od Ciebie na ile z tych możliwości skorzystasz. :)


Trudno uwolnić to co stare i mocne

Jednym z pierwszych publicznych sukcesów Gary’ego Craiga, twórcy EFT, była pomoc weteranom wojny wietnamskiej w USA ze zdiagnozowanym syndromem stresu pourazowego (w skrócie z ang. PTSD) w 1994r. Od tamtego czasu jest to jeden z najbardziej przebadanych obszarów, gdzie EFT pomaga uzyskać lepszą jakość życia. I to trwale. W przypadku trudnych kawałków warto zadbać o siebie i pracować z terapeutą, który umożliwi bezpieczne przejście przez proces.


Muszę wszystko wiedzieć na temat problemu zanim zabiorę się do EFT

Najlepszy moment aby zacząć tapping to zawsze TU i TERAZ. W trakcie EFT nasze postrzeganie problemu zaczyna się klarować i pojawiają się kolejne aspekty. Doświadczamy wglądów, a często przychodzą wspomnienia. Z początku może się wydawać, że to co wypłynęło nie jest powiązane z naszym problemem. Przypadki nie istnieją. Warto pójść za tymi odczuciami. Potrafią nas zaprowadzić zdecydowanie dalej niż intelektualizowanie.


Należy unikać pozytywów

Z tymi pozytywami to bywa różnie. Wydaje się, że stwierdzenie “Jakie mam piękne ciało” jest jak najbardziej pozytywne. U osoby, która nie akceptuje swojego ciała wywołuje to raczej trudne odczucia. Warto jest więc podążać za tymi frazami, które nacechowane są ładunkiem emocjonalnym. Gwarantuje to większą skuteczność opukiwania i lepsze rezultaty.

Pozytywne zdania są też często świetnym sprawdzeniem. Jeśli “Jakie mam piękne ciało” brzmi prawdziwiej dla Ciebie po opukiwaniu i reakcja w ciele jest bardziej neutralna to oznacza, że zrobiłeś postęp!


02.02.2022

EFT

Techniki wolności emocjonalnej

Autor: Karol Krysiński

   |   

Trener EFT Terapeuta Ustawień Systemowych

Zapisz się do newslettera i pobierz darmowego eBooka

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Coś poszło nie tak przy wysyłaniu formularza...

Dowiesz się z niego:
 Jak zacząć samodzielną pracę z EFT od -podstaw
 Dlaczego nasza biologia utrudnia zmianę
 Co badania naukowe mówią o skuteczności EFT
 w zakresie PTSD, lęku i depresji
 Jak nauka tłumaczy działanie EFT

Ponadto w eBooku zawarłem:
 Dużo konkretnych wskazówek
 Opisy moich doświadczeń w pracy z EFT
 Praktyczne przykłady pracy ze stresem
 Przepis na poprawę poczucia niskiej wartości
 Sposób do zastosowania EFT do poprawy osiągnięć zawodowych, biznesowych i sportowych

Inne posty

Mity na temat EFT

EFT jest jedną z najprostszych technik do pracy z emocjami i rozwojem osobistym. To co proste nie zawsze jednak jest łatwe...

Czy można się zrazić do pieniędzy?

Świadomie każdy (no dobra, prawie :) ) chciałby więcej zarabiać. Wolna wola często nie wystarcza aby to zmienić...

Dlaczego nie mam na nic czasu?

Mówi się dużo o skutkach stresu, zapobieganiu jego skutkom. Co jednak jeśli sami wpakowujemy się w sytuacje...

Kontakt
  Ul. Barwicka 14H/4, Poznań (wejście od ulicy Okoneckiej)
  wporzadku.eu@gmail.com
Znajdziesz nas również:

Dodatkowe Informacje
   Polityka Prywatności
   Regulamin Strony
   RODO
   Pliki CookiesNawigacja
    Blog
    Wydarzenia
    Spotkania
    Kontakt

Designed & developed by DemoArtStation