Jak uwolnić oczekiwania i zacząć żyć tu i teraz?

Moje doświadczenia

Mocy odpuszczania oczekiwań doświadczyłem podczas zawodów sportowych. Za każdym razem, gdy skupiałem się na wyniku obracało się to przeciwko mnie. W chwili kiedy to zauważyłem uwalnianie oczekiwań jest nierozłączną częścią moich mentalnych przygotowań


Czym są oczekiwania?

Oczekiwania są energetycznym przywiązaniem do sposobu w jaki nasze życie ma się toczyć. Upieramy się, że znamy najlepsze ścieżki osiągnięcia celu. W rzeczywistości znamy tylko te, które wynikają z naszych doświadczeń. O ile są one dla nas prawdziwe, o tyle nie zawsze są wspierające.


Dlaczego nie warto mieć oczekiwań?

Oczekiwania powodują, że nie skupiasz się na procesie

Skupiając się na nich nie jesteś uważny i życie ucieka Ci przez palce. Umyka Ci to co jest ważne w tej chwili i nie podejmujesz najwłaściwszych na dany moment decyzji. Stajesz się więźniem własnego umysłu i wchodzisz w błędne kołu, z którego trudno wyjść.

Wyobraź sobie tenisistę, który podczas meczu jest skupiony tylko na sukcesie zamiast na swojej grze. W taki sposób jego uwadze umyka zmiana taktyki przez przeciwnika, niespodziewane zagranie czy niełatwa pozycja do oddania strzału. Dla niego wynik jest efektem ubocznym dobrze wykonanego strzału, a nie skupienia na wygranej. Tylko wtedy będzie w stanie dać z siebie to co najlepsze.


Oczekując jesteś w lęku

Jeśli Twoją motywacją do działania jest lęk, to NIGDY nie osiągniesz najwspanialszych rezultatów. Czy kiedykolwiek w swoim życiu dokonałeś coś wybitnego, nie chcąc zrobić błędu?  Czy udało Ci się osiągnąć zaskakujący wynik, próbując nikogo nie skrzywdzić? Chodzi tu tylko o Twoją intencję. Może ona wychodzić albo z miłości albo z lęku. On zawsze zawężone pole widzenia. Miłość otwiera na nowe.


Niespełnione oczekiwania bolą

Nikt nie lubi się zawodzić. Stawiając wszystkim i wszystkiem oczekiwania (w tym samemu sobie) wystawiasz się na mnóstwo zranień. Najgorsze w tym jest to, że robisz to sam. Czy zgodzisz się ze mną, że zdecydowanie lepiej jest zaskoczyć się pozytywnie niż negatywnie rozczarować? Kto nie lubi pozytywnych niespodzianek?


  • Co Cię zraniło?
  • moje własne oczekiwania

“ Czy to oznacza, że mam wyrazić zgodę na przeciętność i nie mierzyć wysoko?

Brak oczekiwań nie jest zgodą na przeciętność. Oznacza jedynie uwolnienie przywiązania do tego co ma się wydarzyć. Powoduje to, że otwieramy się na nowe możliwości, które zapraszamy do nowego życia.


“Szaleństwem jest robienie wciąż tego samego i oczekiwanie innych rezultatów” Albert Einstein


Doświadczyłem tego na własnej skórze. Najwspanialsze chwile w życiu i osiągnięcia były  splotem pozornie szczęśliwych zdarzeń. Próbując wszystko dokładnie zaplanować zamknąłbym się na nowe rozwiązania, których nie byłem w stanie przewidzieć. W


“Na polu obserwacji przypadek sprzyja jedynie przygotowanym umysłom.” - Louis Pasteur.


Nieodzownym elementem uwalniania oczekiwań jest puszczenie kontroli

Jak wspomniałem wcześniej, uwolnienie oczekiwań pozwala nam doświadczyć nowych sposobów w jaki moglibyśmy osiągnąć swoje cele. Niezbędne jest jednak puszczenie kontroli, co nieodzownie wiążę się z zaufaniem. Może się to okazać niezmiernie trudną umiejętnością. Każdy chyba miał moment gdzie zawiódł się na kimś.


Zastanów się przez chwilę:

  • czy przez większość czasu myślisz o tym, że oddychasz?
  • Czy świadomie powodujesz bicie serca?
  • Czy skupiasz się na tym, aby Twój układ pokarmowy trawił posiłek?

Wszystkie te procesy dzieją się podświadomie, bez kontroli. Puszczenie jej jest więc naturalną koleją życia. Robisz to od zawsze. Dlaczego więc nie spróbujesz przy osiąganiu celu? Dlaczego nie zaryzykujesz i pozwolisz sobie na więcej lekkości?


Jak pozbyć się oczekiwań?

Stosując EFT jesteśmy w stanie poradzić sobie z emocjami, które trzymają nas przy naszych oczekiwaniach. Uwalniając napięcia w ciele spowodowane przez emocje możemy doświadczyć głębokiego zrozumienia skąd się nasze oczekiwania wzięły ich odpuszczenia. A t to nam w tym wszystkich chodzi.

Nieodzownym elementem EFT jest konkretne sformułowanie problemu. Tylko w taki sposób pobudzamy odpowiednie za połączenia nerwowe, które odpowiadają za nasze oczekiwania. Opukując punkty procedury EFT wysyłamy sygnał elektryczny w naszym systemie nerwowym, który rozbija te połączenia. 


Aby pomóc Ci nazwać to odpowiedz proszę na następujące pytanie. Najpierw wycisz się, usiądź wygodnie, oddychaj. 


Co najgorszego by się stało, gdybyś odpuścił te oczekiwania?


Odpowiedź może przyjść od razu, może zająć Ci chwilę. Zadawaj sobie to pytanie za każdym razem gdy uzyskasz odpowiedź, aż w końcu poczujesz, że doszedłeś do Twojej prawdy. Zapytasz, ale jak mam wiedzieć, że to właśnie to stoi za moimi oczekiwaniami. Uwierz mi, będziesz czuł, że chodzi właśnie o to. Wykonaj EFT na ten problem, odpuść sobie i żyj. Z lekkością :)


26.01.2022

EFT

Techniki wolności emocjonalnej

Autor: Karol Krysiński

   |   

Trener EFT Terapeuta Ustawień Systemowych

Zapisz się do newslettera i pobierz darmowego eBooka

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Coś poszło nie tak przy wysyłaniu formularza...

Dowiesz się z niego:
 Jak zacząć samodzielną pracę z EFT od -podstaw
 Dlaczego nasza biologia utrudnia zmianę
 Co badania naukowe mówią o skuteczności EFT
 w zakresie PTSD, lęku i depresji
 Jak nauka tłumaczy działanie EFT

Ponadto w eBooku zawarłem:
 Dużo konkretnych wskazówek
 Opisy moich doświadczeń w pracy z EFT
 Praktyczne przykłady pracy ze stresem
 Przepis na poprawę poczucia niskiej wartości
 Sposób do zastosowania EFT do poprawy osiągnięć zawodowych, biznesowych i sportowych

Inne posty

Mity na temat EFT

EFT jest jedną z najprostszych technik do pracy z emocjami i rozwojem osobistym. To co proste nie zawsze jednak jest łatwe...

Czy można się zrazić do pieniędzy?

Świadomie każdy (no dobra, prawie :) ) chciałby więcej zarabiać. Wolna wola często nie wystarcza aby to zmienić...

Dlaczego nie mam na nic czasu?

Mówi się dużo o skutkach stresu, zapobieganiu jego skutkom. Co jednak jeśli sami wpakowujemy się w sytuacje...

Kontakt
  Ul. Barwicka 14H/4, Poznań (wejście od ulicy Okoneckiej)
  wporzadku.eu@gmail.com
Znajdziesz nas również:

Dodatkowe Informacje
   Polityka Prywatności
   Regulamin Strony
   RODO
   Pliki CookiesNawigacja
    Blog
    Wydarzenia
    Spotkania
    Kontakt

Designed & developed by DemoArtStation