EFT i religia

Mówi się, że kłamstwo powtórzone wiele razy staje się prawdą. Często tak bywa. Za prawdziwe uznaje się również plotki, jakoby EFT było sprzeczne z religią chrześcijańską. Jest to pokłosie pewnego listu, opublikowanego wiele lat temu na portalu katolickim. Jako, że z przekonaniami trudno jest dyskutować, podzielę się pewnymi faktami.

Religie Wschodu, New Age i EFT

Przede wszystkim Tradycyjna Medycyna Chińska (w skrócie TMC), a religie dalekowschodnie, to dwie różne rzeczy. Wschodnie wierzenia nie mają nic wspólnego z EFT, a żaden program szkoleniowy nie zawiera elementów religijnych. Nie jest to również filozofia życiowa, która w jakikolwiek sposób kłóci się z chrześcijaństwem (ani żadną inną religią). EFT nie neguje również tego, co zostało napisane w Piśmie Świętym.

Pod przykrywką EFT nie jest też przemycana filozofia New Age. Opukując się nie grzeszysz i nie obrażasz Boga. Tapping to metoda pracy z emocjami i przekonaniami. Trudno mi sobie wyobrazić, aby Siła Wyższa (jakkolwiek ją definiujesz) była niezadowolona z tego, że po Tappingu czujesz się bardziej zrelaksowany.  :)

W EFT wykorzystujemy do opukiwania punkty, które są rzeczywiście zaczerpnięte z medycyny chińskiej. Traktuje ona meridiany jako kanały przepływu energii życiowej (chińczycy określają ją jako "Qi") w ciele i tłumaczy choroby zastojami w przepływie energii. Samo to może brzmieć dziwnie i momentami budzić opór. O jaką energię chodzi? Warto rzucić trochę światła na ten temat, aby rozwiać wątpliwości.

Praca z energiami

EFT należy do technik z grupy psychologii energetycznej. Pachnie tajemnicą, ale też okultyzmem. Warto jednak wiedzieć, że tak naprawdę nasze ciało cały czas komunikuje się za pomocą energii elektrycznej.

Nasz system nerwowy używa sygnałów elektrycznych do komunikacji. W każdej chwili w Twoim ciele wysyłanych jest ich setki (jeśli nie tysiące). Badanie EEG mierzy aktywność elektryczną mózgu, a badanie EKG aktywność elektryczną serca. Serce pompuje krew, która zawiera żelazo. To samo w sobie tworzy pole elektromagnetyczne, które potrafi sięgać do 10 metrów poza ciało człowieka. Żyjemy dzięki temu przepływowi energii w ciele. Nie jest to jakakolwiek wiara, a nauka. 

Opukując punkty procedury EFT, wysyłamy sygnał elektryczny do układu limbicznego w naszym mózgu. Pracujemy więc z energią elektryczną naszego ciała. 

Głuchy telefon

Zapewne bawiliście się kiedyś w głuchy telefon. To, co na końcu słyszymy mało ma wspólnego z wyjściową prawdą. W przypadku EFT i powiązań religijnych jest bardzo podobnie. Warto jest więc zawsze zajrzeć do wiarygodnych źródeł.


26.01.2022

EFT

Techniki wolności emocjonalnej

Autor: Karol Krysiński

   |   

Trener EFT Terapeuta Ustawień Systemowych

Zapisz się do newslettera i pobierz darmowego eBooka

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Coś poszło nie tak przy wysyłaniu formularza...

Dowiesz się z niego:
 Jak zacząć samodzielną pracę z EFT od -podstaw
 Dlaczego nasza biologia utrudnia zmianę
 Co badania naukowe mówią o skuteczności EFT
 w zakresie PTSD, lęku i depresji
 Jak nauka tłumaczy działanie EFT

Ponadto w eBooku zawarłem:
 Dużo konkretnych wskazówek
 Opisy moich doświadczeń w pracy z EFT
 Praktyczne przykłady pracy ze stresem
 Przepis na poprawę poczucia niskiej wartości
 Sposób do zastosowania EFT do poprawy osiągnięć zawodowych, biznesowych i sportowych

Inne posty

Mity na temat EFT

EFT jest jedną z najprostszych technik do pracy z emocjami i rozwojem osobistym. To co proste nie zawsze jednak jest łatwe...

Czy można się zrazić do pieniędzy?

Świadomie każdy (no dobra, prawie :) ) chciałby więcej zarabiać. Wolna wola często nie wystarcza aby to zmienić...

Dlaczego nie mam na nic czasu?

Mówi się dużo o skutkach stresu, zapobieganiu jego skutkom. Co jednak jeśli sami wpakowujemy się w sytuacje...

Kontakt
  Ul. Barwicka 14H/4, Poznań (wejście od ulicy Okoneckiej)
  wporzadku.eu@gmail.com
Znajdziesz nas również:

Dodatkowe Informacje
   Polityka Prywatności
   Regulamin Strony
   RODO
   Pliki CookiesNawigacja
    Blog
    Wydarzenia
    Spotkania
    Kontakt

Designed & developed by DemoArtStation